Jak zwykle ciekawość skusiła mnie dziś do eksperymentu z IE8 Beta 2 :). Ściągnąłem i przekonałem się, że rzeczywiście IE8 to spory krok do przodu (czyt. pojawiły się funkcje znane w Operze i Firefox’ie). Przeglądarka działa dużo szybciej, lepiej obsługuje CSS’y i ma sporo „bajerów”, które jeszcze nie raz będą reklamowane. Więc nie o tym będzie ten post… Będzie o tym, jak odinstalować IE8 Beta 2.
Spędziłem sporo czasu, żeby znaleźć sposób deinstalacji. Nie ma po prostu „uninstall IE8”. Jak się okazuje są 2 drogi pozbycia się Bety 2 z systemu. Od razu napiszę, że ta pierwsza „podstawowa”, o której piszą prawie wszyscy, nie działa na wszystkich maszynach – mi nie zadziałała na żadnym komputerze 😉

SPOSÓB 1 (popularny, niedziałający na 3 maszynach):

1. Wchodzimy do „Panelu sterowania”
2. Otwieramy „Programy i funkcje”
3. W zadaniach Wybieramy „Wyświetl zainstalowane aktualizacje”

4. Na liście znajdujemy Internet Explorer 8 i spokojnie klikamy „Odinstaluj”

SPOSÓB 2 (mniej popularny, ale działający):

1. Jeśli na liście aktualizacji nie ma Internet Explorer 8, to deinstalacja zaczyna się robić trudniejsza
2. Musimy za pomocą managera pakietów odinstalować pakiety instalacyjne IE8. W przypadku Visty, system przywróci nam po prostu IE7. Pakiety instalacyjne znajdują się w katalogu z Windows (u mnie C:\WINDOWS) w folderze „servicing\Packages”
3. Aby odinstalować pakiety za pomocą Managera Pakietów, musimy w linii poleceń wpisać:

FORFILES /P C:\WINDOWS\servicing\Packages /M Microsoft-Windows-InternetExplorer-8*.mum /c „cmd /c start /w pkgmgr /up:@fname /norestart”

Ostatni przełącznik „/norestart” jest opcjonalny, ale bez niego system będzie chciał się zrestartować po usunięciu pakietów. Ukończenie deinstalacji odbędzie się dopiero przy restarcie systemu.

PS. Nie odinstalowałem IE8 Beta 2 dlatego, że jest zły! Póki co nie działają niestety wszystkie add-on’y, których używam w codziennej pracy i dlatego ciągle wolę „siódemkę”. Ale IE8 zapowiada się naprawdę super!

Reklama