Mega zmiany! Modele licencjonowania Dynamics CRM Online

Już niedługo, za trochę więcej niż miesiąc, na rynku ukaże się najnowsza wersja Dynamics CRM – CRM 2011 i CRM Online. Poza dziesiątkami zmian w samej aplikacji, pojawi się też mnóstwo zmian w sposobie licencjonowania Dynamics CRM 2011. Zacznijmy od CRM Online…

CRM Online – rodzaje licencji

W wersji CRM 4.0 w przypadku CRM hostowanego przez partnera mieliśmy do czynienia z licencjami w postaci SAL (Subscription Access License). SAL’e pozostaną w użytku przy wdrożeniach hostowanych przez partnerów Microsoft, natomiast w CRM Online nie będzie SAL’i! Będą za to aż 3 inne rodzaje licencji:

USL (User Subscription License) – licencja dostępowa dla użytkownika, dzierżawiona, dająca pełny dostęp do CRM Online

SUSL (Step-Up User Subscription License) – specjalny rodzaj licencji dla istniejących klientów Dynamics CRM. Licencja ta wymaga aktywnego pakietu Software Assurance i może być kupowana w modelu grupowym (Volume Licensing). Licencja ta daje dostęp do CRM Online użytkownikom, którzy posiadają CAL’e do CRM wrożonego w ich organizacjach.

Storage Add-On – licencja pozwalająca dokupić miejsce na składowanie danych w CRM Online. Domyślnie każda organizacja ma w CRM Online 5GB miejsca na dane. Licencja Storage Add-On pozwala dokupić dodatkowe miejsce.

Ważna informacja: umowę na CRM Online podpisuje się na 12 miesięcy. W przypadku rezygnacji, klienci będą płacić opłaty za anulację (w USA jest to 175$ za każdego użytkownika).

Jak tylko ukaże się gdzieś informacja o licencjonowaniu CRM On-Premise, dam Wam znać :).

Reklamy

2 komentarze do “Mega zmiany! Modele licencjonowania Dynamics CRM Online

  1. Ciekawy jestem jak wygląda sprawa licencjonowania dostępu do usługi CRM-online dla interfejsów zewnętrznych. Od kilku tygodniu próbuje wyciągnąć od Microsoftu oficjalną odpowiedź – czy można MD CRM Online zintegrować z portalem dla klientów i z innymi systemami w organizacji (np.: Czy zasilanie hurtowni danych albo ERP-a danymi z CRM-a wymaga licencji USL na wszystkich użytkowników hurtowni i systemu ERP). Niestety odpowiedzi brak.

    • I nie spodziewałbym się szybkiego otrzymania tej odpowiedzi 🙂 A tak serio – nie ma wskazówek dotyczących licencjonowania takich przypadków póki co. Można się jedynie domyślać po instniejącym modelu, ale takie domysły za szybko mogą pójść w rynek jako „fakt”, a tego nie chcemy.

      Pytanie kto by chciał integrować się z CRM Online i wysyłać dane z ERP do Irlandii? 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s