Już niedługo, za trochę więcej niż miesiąc, na rynku ukaże się najnowsza wersja Dynamics CRM – CRM 2011 i CRM Online. Poza dziesiątkami zmian w samej aplikacji, pojawi się też mnóstwo zmian w sposobie licencjonowania Dynamics CRM 2011. Zacznijmy od CRM Online…

CRM Online – rodzaje licencji

W wersji CRM 4.0 w przypadku CRM hostowanego przez partnera mieliśmy do czynienia z licencjami w postaci SAL (Subscription Access License). SAL’e pozostaną w użytku przy wdrożeniach hostowanych przez partnerów Microsoft, natomiast w CRM Online nie będzie SAL’i! Będą za to aż 3 inne rodzaje licencji:

USL (User Subscription License) – licencja dostępowa dla użytkownika, dzierżawiona, dająca pełny dostęp do CRM Online

SUSL (Step-Up User Subscription License) – specjalny rodzaj licencji dla istniejących klientów Dynamics CRM. Licencja ta wymaga aktywnego pakietu Software Assurance i może być kupowana w modelu grupowym (Volume Licensing). Licencja ta daje dostęp do CRM Online użytkownikom, którzy posiadają CAL’e do CRM wrożonego w ich organizacjach.

Storage Add-On – licencja pozwalająca dokupić miejsce na składowanie danych w CRM Online. Domyślnie każda organizacja ma w CRM Online 5GB miejsca na dane. Licencja Storage Add-On pozwala dokupić dodatkowe miejsce.

Ważna informacja: umowę na CRM Online podpisuje się na 12 miesięcy. W przypadku rezygnacji, klienci będą płacić opłaty za anulację (w USA jest to 175$ za każdego użytkownika).

Jak tylko ukaże się gdzieś informacja o licencjonowaniu CRM On-Premise, dam Wam znać :).

Reklama