Od jakiegoś czasu miałem nieprzyjemność zmagać się z błędem uniemożliwiającym usunięcie zamkniętych działań z widoków w CRM, po migracji z CRM 4.0 do CRM 2011. Problem występuje tylko i wyłącznie podczas usuwania rekordów z widoków, nie z formatek. I tylko i wyłącznie po migracji z CRM 4.0 i to nie na każdym środowisku. Nie ma jednak wytycznych, co powoduje występowanie tego błędu na części środowisk.
Informacja, jaką generuje CRM brzmi:
„Żądany rekord nie został znaleziony lub nie masz wystarczających uprawnień, aby go wyświetlić.”

W tle generuje się błąd:
„Appointment With Id=GUID Does Not Exist”

Problem w tym, że to nie termin (appointment) chcemy usuwać. A tu podczas próby usunięcia dowolnego zamkniętego działania z widoku, niezależnie od typu działania, CRM próbuje usuwać termin o danym GUID. Oczywiście go nie znajduje w bazie i pojawia się problem.

Microsoft na razie nie podał przyczyny takiego zachowania CRM 2011 po migracji, ale błąd jest już znany.

SPOSÓB NAPRAWY
Możemy próbować się pozbyć tego błędu poprzez:
1. Eksport dostosowań, w których znajduje się widok, w którym próbujemy usuwać działanie.
2. Edycję dostosowań w XML poprzez dodanie następującej linijki po wszystkich innych linijkach opisujących „komórki” widoku:

<cell name="instancetypecode" width="100" ishidden="1" />

Chodzi o to, żeby CRM wiedział z instancją jakiego działania ma do czynienie, kiedy próbuje je kasować.
3. Ponowny import i publikację dostosowań

To rozwiązanie, nie wiedzieć czemu, nie działa jednak na wszyskich widokach. Ale jest miła niepodzianka – Microsoft świadomy tego błędu, obiecał przygotować poprawkę w jutro wydanym Update Rollup 4. Czekam z niecierpliwością, bo wkurzam się coraz bardziej, że „standardowa” migracja niby działa, ale nie do końca. Nigdy nie wiadomo po jakim czasie i co się zepsuje.

Reklama