Premiera Dynamics CRM 2013 (kodowo zwanego „Orion”) nie jest wyjąkowo głośnym wydarzeniem. Szczerze mówiąc, zupełnie nie rozumiem czemu, bo CRM 2013 ma się do CRM 2011 tak, jak CRM 3.0 do CRM 1.2. W zasadzie mamy do czynienia z rewolucją, a nie nowymi funkcjami. Do ogromnych zmian należą m.in.:

  • zupełnie nowy interfejs,
  • całkowite wystawienie CRM na urządzenia mobilne,
  • możliwość generowania i wizualizacji procesów,
  • dedykowane aplikacje dla iPad’ów i Windows Phone,
  • bezpośrednia synchronizacja kalendarzy z serwerem Exchange z pominięciem Outlook,
  • mocna integracja z innymi systemami (w tym Skype i Yammer),
  • możliwość tworzenia własnych „akcji” (np. nowych requestów w SDK)

A tu nic – zero huku, zero marketingu, słaby PR. Premiera przechodzi trochę jakby „po cichu”. Mało kto wie, że odbędzie się już w ten poniedziałek, 4 listopada 2013 w Barcelonie i będzie transmitowana przez internet.

Przy okazji premiery pojawiło się w internecie dużo nieprawdziwych informacji, a chyba najważniejszą z nich jest ta, że CRM 2013 jest dostępny do ściągnięcia w ostatecznej wersji od 2013-09-24 tutaj: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=40341. Mogłoby się wydawać, że skoro sam Microsoft publikuje CRM do ściągnięcia, to pewnie jest to już oficjalna ostateczna wersja. A to nieprawda – to nie jest ostateczna wersja Dynamics CRM 2013!!! Oficjalna pełna wersja ukaże się dopiero po premierze.
Jednocześnie prawdą jest, że wszystkie organizacje tworzone od początku października 2013 w CRM Online to już CRM 2013! Microsoft zrobił prezent Klientom używającym CRM Online i udostępnił im nowego CRM’a wcześniej niż premiera

A w oczekiwaniu na premierę kilka obrazków z Dynamics CRM 2013 🙂 :

Interfejs na urządzeniach mobilnych:

crm2013_01

Interfejs w przeglądarce:

crm2013_02

Wizualizacja procesu sprzedaży:

crm2013_03

Reklama