Polski blog o Microsoft Dynamics 365

(najstarszy blog o Microsoft Dynamics CRM w Polsce. Dostarcza wiedzę od 2008 roku)

O mnie

Nazywam się Kuba Skałbania. Od 2004 roku zajmuję się Microsoft Dynamics CRM (od grudnia 2016 – Microsoft Dynamics 365). Wtedy też byłem jedną z trzech osób w Polsce, które posiadały pełną certyfikację z wersji 1.2 tego systemu – MBS CRM. Od tamtej pory wdrożyłem i zaprojektowałem dziesiątki platform CRM / CEM / xRM opartych o Microsoft Dynamics CRM i technologie Microsoft dla klientów w Polsce i za granicą. Nie jestem więc jednym z tych, którzy CRM’ami zajmują się „ostatnio”, bo są „takie modne i fajne” ;).

Zdobytą na wielu projektach wiedzę wykorzystuję nie tylko w kolejnych przedsięwzięciach realizowanych przez Netwise w Europie, ale dzielę się nią również na tym blogu, konferencjach, w artykułach i wywiadach. Jestem współautorem dwóch książek-kompendiów nt. Dynamics CRM wydanych w USA (CRM Field Guide).

W 2010 roku, jako jedyny (do tej pory) Polak, zostałem wyróżniony tytułem Microsoft Most Valuable Professional – Dynamics CRM, dołączając do zacnego grona 38 MVP (wtedy) z całego świata. Teraz, po ośmiu latach, nadal razem z 51 innymi MVP z całego świata świadczymy łącznik między rynkiem i Grupą Produktową Microsoft w Redmond – przekazujemy informację z „realnego” świata i wpływamy na rozwój platformy Microsoft Dynamics 365.

Ostatnio blog stanowi już jedynie „nocną” odskocznię od życia zawodowego i prywatnego, ale ciągle staram się publikować wszystkie ważne informacje dotyczące rynku CRM w Polsce i przede wszystkim o platformie Microsoft Dynamics 365.

Więcej o mnie: www.skalbania.com.

18 myśli w temacie “O mnie

 1. i’ve read your posts here
  http://social.microsoft.com/Forums/en-US/crmdevelopment/thread/2767c884-9740-485d-811d-aefa39661e51?prof=required&ppud=4

  ( calendar and holidays )

  and i have the same problem…
  i’m trying to create Business Closure from c# code…

  Can you suggest me something?

  What have i done alredy :
  1. got organization id
  2. got businessclosurecalendarid
  3. get calendar object
  4. and now i’m trying to create rule…. but i’m not sure that what i’m doing is wright thing…

  WhoAmIRequest userRequest = new WhoAmIRequest();
  WhoAmIResponse user = (WhoAmIResponse)crmService.Execute(userRequest);

  Guid orgID = user.OrganizationId;

  organization orgDetails = (organization)crmService.Retrieve(EntityName.organization.ToString(),orgID, new AllColumns());
  Guid calendarGuid = orgDetails.businessclosurecalendarid.Value;

  calendar yourCalendar = (calendar)crmService.Retrieve(EntityName.calendar.ToString(), calendarGuid, new AllColumns());

  calendarrule rule = new calendarrule();
  rule.starttime = new CrmDateTime();
  rule.starttime.date = ConvertToCRMDateTime(new DateTime(2009,09,01)).date;

  rule.endtime = new CrmDateTime();
  rule.endtime.date = ConvertToCRMDateTime(new DateTime(2009, 09, 10)).date;

  rule.description = „TEST description”;

  rule.name = „TEST name”;

  rule.duration = new CrmNumber();
  rule.duration.Value = 10;

  rule.organizationid = new UniqueIdentifier();
  rule.organizationid.Value = orgID;

  rule.calendarid = new Lookup();
  rule.calendarid.Value = calendarGuid;

  crmService.Create(rule);

  crmService.Update(yourCalendar);

  Thanks a lot,

  Yuri

 2. „Staram się pomagać innym poznać i zrozumieć jak działa platforma Dynamics CRM.”

  od czego zacząć?

 3. Po dwóch tygodniach odkrywania róznych kruczków związanych z instalacją wreszcie Dynamics 4 for Workgroup udało się odpalić.
  Serwer (SBS 2008 domena), stacje Windows 7 Ultimate. Office 2007 Corp.
  Zainstalowałem na jednej stacji klienta on-line – bez problemów, na drugiej chcę zainstalować klienta off-line z lokalną bazą i po podaniu adresu (192.168.1.2) pojawia się okienko do wyboru „Wybierz organizację, która ma być używana przez klienta programu Microsoft Dynamics CRM dla pakietu Office.” – lista jest pusta i nie mogę znaleźć przyczyny. W CRM w czasie instalacji została podana nazwa organizacji, jest ona również „przywiązana” do każdego użytkownika. Przekopałem google, nie wiem już czego się czepić… może ktoś z szanownych uczestników forum mógłby mi coś podpowiedzieć ?
  W przeglądarce wszystko działa ok, klient on-line – też, natomiast off-line zainstalował się, ale nie można go skonfigurować.
  Z góry dziękuję za najmniejszą nawet podpowiedź…

  Pozdrawiam,
  Grzesiek

  1. Ok, to tak:
   Nie da się zainstalować (skonfigurować) na dwóch komputerach klientów CRM for Outlook dla jednego użytkownika. A zakładam, że konfigurujesz tym samym użytkownikiem.
   Żeby tego dokonać (to ominąć), na kliencie Online, należy przejść użytkownikiem, na którego jest zainstalowany klient online dla Outlooka i wejść w menu „CRM” w Outlook. Później „Opcje” i zakładka „Synchronizacja”. Tam jest taki haczyk „Ustaw ten komputer jako klienta synchronizacji”. Jeśli zainstalowane są na dwóch maszynach klienty do Outlook, będzie można odznaczyć ten haczyk. Wtedy bez problemu można skonfigurować klienta offline na drugiej maszynie.

   Pamiętaj, że klient offline MUSI być konfigurowany docelowym użytkownikiem i może być TYLKO jeden profil na jednym komputerze.

   Mam nadzieję, że to pomoże.
   Kuba

 4. Tak właśnie jest. Może niedokładnie napisałem. Klient on-line jest ok ale na innym komputerze. Na moim instaluję tylko offline. Doczytałem wczoraj, że w rejestrze musi być wpis IP serwera CRM (w moim przypadku 192.168.1.2, u mnie był wpisany inny z końcówką 102) już to poprawiłem, ale sprawdzę dopiero w poniedziałek po podłączeniu do firmowego serwera.

  1. Należy zrobić w opcjach to, o czym napisałęm powyżej – ustawić domyślnego klienta synchronizacji. Z rejestrem radzę nie kombinować w przypadku klientów, bo jest coś takiego jak „subscriptions” i po grzebaniu w rejestrze można spowodować, że CRM podczas synchronizacji dla danego użytkownika krótko mówiąc „będzie głupiał”.

 5. Mam pytanko o raporty. Ustawiam raport zaplanowany – wszystko przebiega OK, ale w wyznaczonej porze raport (migawka) się nie generuje. Pojawia sie komunikat „Raport jest w trakcie tworzenia lub migawka jest niedostępna” –
  Definicja raportu jest dobra bo sie odpala „z ręki”.
  O czymś zapomniałem ??

  1. A raporty są zasubskrybowane po stronie Reporting Services? Samo planowanie raportów po stronie CRM bez konfiguracji SSRS do generowania migawek nic nie da :).

 6. Cześć,
  Zainteresował mnie twój wpis na temat MB5 858 (Egzamin MB5 – Managing Microsoft Dynamics Implementations), będzie to mój pierwszy egzamin MS. Czy mógłbyś mi poradzić, z których materiałów się przygotowywać, niestety na stronie MS dostępny mam jedynie e-learning, a wydaje mi się to troszkę za mało.

  Z góry dziękuję za pomoc,
  Wiem, że pytam o podstawy ale póki co na stronach MS czuję się hmmm nieswojo

  1. Nie ma żadnych książek do Sure Step, więc pozostaje po prostu samodzielna nauka, przeglądanie Sure Step, czytanie opisów itd. No i szkolenia e-learningowe, nota bene dość słabe :).

 7. Bardzo proszę o pomoc. Moje pytanie jest proste, jednak chwilowo nie udało mi się znaleźć na nie jednoznacznej odpowiedzi. Dręczy mnie nie pewność co do braku procesów i dialogów w MS Dynamics CRM 2011. Po wykonanej instalacji nie posiadam przykładowych procesów i dialogów, na których chciałabym pracować i je udoskonalać. Moje pytanie jest zatem czy wynika to ze złej instalacji, czy też istnieje możliwość, że po instalacji nie ma gotowych przepływów i dialogów? Jak tak to jak je zdobyć??? Czy też należy je tworzyć samodzielnie. Liczę na Pana uprzejmość, będę wdzięczna za pomoc i sugestie w rozwiązaniu tego problemu.

  1. Witam,

   Po instalacji w CRM 2011 nie ma żadnych danych, przepływów pracy czy dialogów. Takie procesy trzeba „wyklikać” samodzielnie. W CRM Online można zainstalować przykładowe dane przygotowane przez Microsoft, wtedy jest dużo łatwiej :).

   Pozdrawiam,
   Kuba

 8. Witam,

  Mam pytanie dot. klienta offline w CRM 2011.
  Przy standardowej instalacji – w trybie offline – widzę tylko obiekty, których jestem właścicielem.
  Czy jest możliwość, aby dla określonych osób robić pełny tryb offline ? tzn. aby w trybie offline widzieli wszystkie kontakty, wszystkie oferty itp ?
  Nie mogę nic znaleźć na ten temat w sieci. Byłbym wdzięczny za jakieś naprowadzenie

  Pozdrawiam
  Jacek

  1. Witam Panie Jacku,

   Oczywiście, że można tak zrobić poprzez ustawienie filtrów danych lokalnych. Proszę jednak pamiętać, że podczas synchronizacji do trybu offline brane są pod uwagę uprawnienia wynikające z ról.

   Pozdrawiam,
   Kuba

 9. Dear Kuba Skałbania,

  I am trying to synchronize the Customer from AX to CRM Accounts, and I think I need to ask you one question, as it seems you are very experienced in setting up connector.
  Do you know what is the key to fetch the address in CRM from AX address? I ask becasue I have the following side – effect with standard CRM – AX2009 maps: for some Accounts the address is correctly mapped to primary address of CRM, but for some other customers the address is always written to additional addresses, and every subsequent AX Customer change (no matter what is changed) will always create a new additional address in accounts.
  Can you please let me know how does connector searches for address of customers to be synchronized to?

  Thanks in advance and all the best.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: