Zgodnie z tradycją, po zdaniu egzaminu powinienem podzielić się wrażeniami z niego :). Niniejszym to czynię.

Egzamin „MB2-634 – Extending Microsoft Dynamics CRM 4.0” został opublikowany dość niedawno, bo 16 października 2008. Według Microsoft’u ciągle jeszcze jest „in development”. Spodziewacie się pewnie kolejnej recenzji podobnej do opisu egzaminu „MB2-632 – Microsoft Dynamics CRM 4.0 Applications” znajdującej się tutaj. Na szczęście o MB2-634 można napisać trochę dobrego…

Przede wszystkim egzamin rzeczywiście porusza „życiowe” kwestie związane z wszelkiego rodzaju rozszerzaniem Dynamics CRM 4.0 – jest kilka pytań o web services, są pytania o plug-in’y, custom workflow activities, są pytania o JScript i client side development. Ogólnie egzamin zdaje się sprawdzać bardziej doświadczenie niż pamięć. I to jest ok. Zastanawia mnie jednak facscynacja autorów pytań „wielo-organizacyjnością” (multi-tenancy) CRM’a. Sporo pytań odnosi się wprost do kwestii programowania w środowisku wielu organizacji – od tego jak propagują się dostosowania po to jak korzystać z usług sieciowych w takim środowisku. Nie wiem czy to jest wiedza niezbędna, ale niech będzie.

Oczywiście, jak w każdym egzaminie, nie obyło się bez 3-5 pytań „z kosmosu”. I tych z rodzaju „wybierz 2 odpowiedzi” a odpowiedzi było 3 albo 4. I takich gdzie komuś zabrakło umiejętności pisania po angielsku. Ale 3-5 pytań to nie 35, jak w „CRM 4.0 Applications” :). No i egzamin jest ciągle „in development”, więc można to wybaczyć.

Ogólnie egzamin do łatwych nie należy i nie polecam podchodzenia do niego bez doświadczenia w oprogramowywaniu Dynamics CRM 4.0.

Reklama