Sporo się dzieje wokół Microsoft Dynamics CRM 4.0 ostatnimi czasy… Przedwczoraj (naszego czasu) grupa produktow poinformowała o wypuszczeniu na rynek wersji finalnej klienta Dynamics CRM na telefony komórkowe Mobile Express for Microsoft Dynamics CRM! Niektórzy powiedzą „nareszcie”. Trochę to trwało, ale wydaje się, że warto było czekać.
Mobile Express for Microsoft Dynamics CRM to w pełni funkcjonalny darmowy klient mobilny CRM’a działający teoretycznie na wszystkich telefonach posiadających przeglądarkę Mobile IE (czyli z Windows Mobile), ale i Safari (czyli mnóstwo innych, w tym iPhone). Mobile Express oferuje dostęp online, tzn. nie pozwala na kopiowanie danych z CRM na komórki i wymaga dostępu do sieci. Co ciekawe jednak, Mobile Express for Microsoft Dynamics CRM działa zarówno w sieciach korporacyjnych (albo VPN), ale i po prostu przez internet (poprzez IFD – Internet Facing Deployment).
Podsumowanie cech klienta mobilnego Mobile Express:

  • działa tylko online
  • wspiera 25 encji systemowych, w tym te najważniejsze (konta, emaile, zadania, sprawy, szanse sprzedaży, oferty, zamówienia itd)
  • działa w środowiskach z wieloma organizacjami (multi-tenant)
  • działa w sieci lokalnej, po VPN i przez internet (IFD)
  • wspiera dostosowania encji!!!
  • pozwala wybrać encje dostępne przez telefon

Produkt można ściągnąć stąd: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=f592ec6c-f412-4fd5-9a80-cd3bcbd26d8b#tm. Na razie Mobile Express jest dostępny tylko w wersji angielskiej!

Reklama