Tak sobie pomyślałem ostatnio, że nie ma już NDA na CRM 2011, więc mógłbym opisać coś więcej nt. zmian w CRM 2011. Microsoft odwalił super wielki kawał extra roboty!. Naprawdę. Microsoft Dynamics CRM 2011 budowany przez ponad 3,5 roku jest zupełnie innym systemem. Nawet abstrahując od strony technicznej (pierwszy i na razie jedyny system Microsoft’u w całości napisany w .NET 4.0), CRM 2011 zawiera oficjalnie ponad 100 zmian – i są to zmiany spore, od interfejsu i ergonomii, przez funkcjonalność i raportowanie aż po zupełnie nowe przepływy pracy i platformę.
No dobra, to tym postem zaczniemy może cykl, w którym opiszę najważniejsze zmiany. Tym razem opiszę formatki i zmiany w interfejsie.

Wstążka
Tak. Wstążka (ribbon) jest już wszędzie w CRM 2011, na każdej formatce. Na początku nie mogłem się przyzwyczaić do niej, ale dzięki temu, że jest kontekstowa, naprawdę pomaga. I tak, na każdej fomatce nie ma już niezmiennych guzików, tylko zmieniająca się dynamicznie wstążka. Super!

Microsoft Dynamics CRM 2011 - wstazka

 

Brak zakładek
To akurat jest jedna z bardziej kontrowersyjnych zmian w interfejsie CRM 2011. Otóż, z formatek… zniknęły zakładki. Zostały zastąpione sekcjami w tym samym oknie. Naprawdę trzeba się przyzwyczaić i długo myślałem, że MS strzelił sobie w stopę, bo ergonomia naprawdę ucierpi. Ale… o dziwo… nie tylko sam już wolę pracować z sekcjami – klienci, którym wdrażamy CRM 2011 wolą sekcje niż zakładki :).

Przechodzenie między sekcjami odbywa się poprzez klikanie linków w menu nawigacji, a dzięki brakowi zakładek nie trzeba już klikać u góry formatki:

Microsoft Dynamics CRM 2011 - sekcje

Nagłówek i stopka formatki
W CRM 2011 mamy wreszcie możliwość umieszczenia danych w nagłówku lub stopce formatki. Elementy te są na ekranie zawsze w czasie pokazywania danej formatki i nie przewijają się wraz z formatką. Dane w nagłówku/stopce są tylko do odczytu i mogą zawierać również dane, które pokazywane są niżej/wyżej na formatce:

Microsoft Dynamics CRM 2011 - naglowek

Listy obiektów powiązanych na formatce (subgrids)
W CRM 2011 mamy wreszcie z pudełka to, co zazwyczaj na wdrożeniach było robione poprzez IFrame’y i skrypty – możliwość wyświetlania widoków powiązanych bezpośrednio na formatce. W CRM 2011 można po prostu dodać tzw. subgrid, wskazać który widok chcemy pokazać, skonfigurować widok i… mamy dowolny obiekt powiązany bezpośrednio na formatce. To jedna z fajniejszych zmian, jakie MS wprowadził w dostosowaniu formatek:

Microsoft Dynamics CRM 2011 - sub-grid

 Możliwość przechodzenia „następny / poprzedni”
Tak, teraz bez zamykania okienka z konkretnym rekordem możemy przejść do dowolnego innego rekordu tego typu, w tym do poprzedniego i następnego z widoku, który mieliśmy wcześniej otwarty. Ta mała zmiana w nawigacji daje olbrzymie możliwości w poprawieniu wydajności pracy. Nigdy więcej zamykania okienek, żeby kliknąć w następny kontakt na liście!!!

Microsoft Dynamics CRM 2011 - nawigacja

Różne formatki dla różnych użytkowników (role-based forms)
Tak! To, co było jednym z większych braków CRM 4.0 zostało naprawione w CRM 2011. Teraz nie tylko możemy budować różne sekcje dla rónych ludzi, ale możemy też tworzyć zupełnie osobne formatki z innymi danymi i wybierać kto ma je widzieć, w zależności od roli użytkownika. To jest chyba największa zmiana doycząca fomatek w CRM 2011. I jednocześnie dająca największe możliwości. Nie trzeba będzie już ukrywać sekcji skryptami – teraz możemy po prostu zbudować inną formatkę dla Dyrektora Handlowego, a inną dla Przedstawiciela. I CRM zadba o uprawnienia i wyświetalanie odpowiednich formatek!

Microsoft Dynamics CRM 2011 - multiform

Brak Asystenta Formularzy
W CRM 2011 nie zobaczymy już Asystenta Formularzy (no dobra, w kilku obiektach ciągle jest 🙂 ). Asystenta w CRM 4.0 lubli użytkownicy, ale nienawidzili ludzie wdrażający system – nie dało się przecież w sposób wspierany filtrować pokazywanych tam danych :(. A to powodowało, że Asystent Formularzy w większości wypadków był wyłączany. W CRM 2011 problemu nie ma – lookup’y są filtrowane „z pudełka”, a formatka podpowiada już podczas pisania odpowiednie rekordy. I Asystent Formularza stał się zbędny. Na szczęście!

PODSUMOWANIE
Mam nadzieję, że to krótkie podsumowanie pozwoli Wam zobaczyć jak wiele i jak duże zmiany Microsoft wprowadził w CRM 2011 w kontekście formatek. Najważniejsze jest to, że MS poprawił wszystkie problemy, z którymi borykali się użytkownicy i które zgłaszali partnerzy. A praca w CRM 2011 naprawdę jest zupełnie inna niż w CRM 4.0 – jeszcze łatwiejsza i szybsza. Serio.

Reklama