Jest 20:20, a my ciągle pracujemy nad rozwiązaniem… I tak od 12 godzin… 😦 Dzisiejszy dzień minął mi na chart’ach, dashboard’ach, field-level security i multiple forms. Wydaje się, że zrobiliśmy wszystko, co mieliśmy przygotować w tym temacie w rozwiązaniu, które budujemy. Tomek, z tego co wiem, zajmował się głównie CRM Online i Azure oraz łączeniem tych dwóch.

W trakcie dnia, poza pracą, mieliśmy kilka sesji „na żądanie” z ziomami z Grupy Produktowej. Jedna na temat rozwiązań (solutions) i warstw, druga na temat nowego licencjonowania, a trzecia na temat Claims Based Authentication. Okazało się bowiem, że rozwiązania i uwierzytelnianie federowane to najtrudniejsze tematy w CRM 2011 i naprawdę sporo trzeba się natrudzić, żeby je dobrze zrozumieć. Co do rozwiązań – wydaje się, że udało się wszystkim ustalić najlepsze praktyki, jakie powinno się stosować podczas wdrozeń. W temacie claims based autethentication okazało się z kolei, że nie będzie gotowe w aktualnym wydaniu CRM Online. Póki co będzie więc trzeba logować się i tworzyć Single Sign-On za pomocą Windows LiveID.

Za to w temacie licencjonowania Microsoft szykuje jedną wielką niespodziankę :). I to na lepsze. Niestety mieliśmy bardzo jasno powiedziane, że dowiadujemy się o tym modelu dużo wcześniej niż MS ma zamiar ogłosić, a informacja objęta jest bardzo silnym NDA. Nic więc nie mogę napisać na ten temat :(.


Jutro czeka nas kończenie rozwiązań i 2-godzinna sesja z Grupą Produktową dotycząca tematów, które każda z drużyn chciała poruszyć. Zobaczymy… 🙂

Reklama