xRM Acceleration Lab – Dzień 2

Jest 20:20, a my ciągle pracujemy nad rozwiązaniem… I tak od 12 godzin… 😦 Dzisiejszy dzień minął mi na chart’ach, dashboard’ach, field-level security i multiple forms. Wydaje się, że zrobiliśmy wszystko, co mieliśmy przygotować w tym temacie w rozwiązaniu, które budujemy. Tomek, z tego co wiem, zajmował się głównie CRM Online i Azure oraz łączeniem tych dwóch.

W trakcie dnia, poza pracą, mieliśmy kilka sesji „na żądanie” z ziomami z Grupy Produktowej. Jedna na temat rozwiązań (solutions) i warstw, druga na temat nowego licencjonowania, a trzecia na temat Claims Based Authentication. Okazało się bowiem, że rozwiązania i uwierzytelnianie federowane to najtrudniejsze tematy w CRM 2011 i naprawdę sporo trzeba się natrudzić, żeby je dobrze zrozumieć. Co do rozwiązań – wydaje się, że udało się wszystkim ustalić najlepsze praktyki, jakie powinno się stosować podczas wdrozeń. W temacie claims based autethentication okazało się z kolei, że nie będzie gotowe w aktualnym wydaniu CRM Online. Póki co będzie więc trzeba logować się i tworzyć Single Sign-On za pomocą Windows LiveID.

Za to w temacie licencjonowania Microsoft szykuje jedną wielką niespodziankę :). I to na lepsze. Niestety mieliśmy bardzo jasno powiedziane, że dowiadujemy się o tym modelu dużo wcześniej niż MS ma zamiar ogłosić, a informacja objęta jest bardzo silnym NDA. Nic więc nie mogę napisać na ten temat :(.


Jutro czeka nas kończenie rozwiązań i 2-godzinna sesja z Grupą Produktową dotycząca tematów, które każda z drużyn chciała poruszyć. Zobaczymy… 🙂

Reklamy

2 komentarze do “xRM Acceleration Lab – Dzień 2

  1. Cóż … szkoda, że strategia trochę się rozjeżdża jak to często bywa i kolejny produkt wyjdzie bez wsparcia w tym kierunku. Jak wrócisz z chęcią porozmawiam o tym co to znaczy „Single Sign-On za pomocą Windows LiveID” bo LiveID jako takie do SSO nie służy. Wiem, coś w końcu zrozumiałem z tego o czym piszesz więc się czepiam :).

    Wygląda na to że niezły kawałek roboty tam zrobiliście :). Jak już wrócicie daj znać – porozmawialibyśmy o tych rzeczach związanych z uwierzytelnieniem i dostępem.

    • No właśnie, właśnie. Ja to wiem, że LiveID i SSO to tak średnio i nawet podobno byłem trochę „rude”, prosząc gościa z Grupy Produktowej, żeby potwierdził, ze w takim razie SSO między CRM’em i innymi aplikacjami z Azure nie ma, bo ja nie odbieram LiveID jako czegoś, co nam da SSO. Ale odpowiedź jest taka, jak napisałem. Póki co tylko LiveID.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s