Wszyscy powoli przyzwyczajają się do nowych funkcji i lepszego działania CRM 2011 z Update Rollup 5. Ale nie wszyscy mają szansę używać CRM po instalacji tego Rollup’a :). Niestety ostatnio bardzo popularny stał się błąd przerywający konfigurację organizacji w kliencie CRM dla Outlook. Objawia się tym, że można uruchomić Kreatora Kongifuracji i rozpocząć konfigurację organizacji dla klienta CRM dla Outlook, ale ta konfiguracja jest przerwana z błędem:

Cannot configure the organization for Microsoft Dynamics CRM for Outlook. Try to configure the organization again. If the problem persists, contact your system administrator.

Trochę mnie ten błąd wkurzał, bo nie do końca wiadomo o co chodzi. Zajrzenie wgłąb logów i trace’ów odkrywa 2 błędy, które są przyczyną wystąpienia tego wyjątku:
Microsoft.Crm.CrmException: Logon failed due to missing credentials

Error| Exception : Culture is not supported. Parameter name: culture 0 (0x0000) is an invalid culture identifier. at Microsoft.Crm.MapiStore.DataStore.WaitInitialized()

„Culture is not supported” wskazuje na rozbieżności w pakiecie językowym. Pójście daleje dalej pozwala dojść do realnego problemu – mianowicie użytkownik podczas pierwszej synchronizacji z organizacją ma jako domyślny ustawiony język, który nie został włączony (lub został odinstalowany) w CRM. A Kreator Konfiguracji próbuje zapisać ustawienia użytkownika. I tu pojawia się ten problem, bo do tej pory nie trzeba było mieć ustawionych uprawnień do zapisywania użytkowników.

ROZWIĄZANIE:
Należy sprawdzić czy użytkownik, dla którego konfigurujemy klienta CRM dla Outlook, ma prawa do zapisu ustawień użytkownika (w jakiejkolwiek roli przypisanej do siebie). Jeśli nie ma, dodać uprawnienia „ZAPIS” dla „USTAWIENIA UŻYTKOWNIKA”:

Później wystarczy uruchomić ponownie Kreatora Konfiguracji i wszystko powinno działać! 🙂

Reklama