Długo nie pisałem… Niestety (dla bloga) zajęły mnie skutecznie bardzo różne zadania. Ale o CRM nie zapominam! 🙂

Ten post piszę, żeby wyjaśnić o co chodzi z klientem mobilnym dla Dynamics CRM 2011 i gdzie tak naprawdę leży prawda. Na rynku jest bowiem tak dużo informacji, w tym sporo nieprawdziwych, że pewnie każdy już się pogubił. A najbardziej chyba pogubił się sam Microsoft wewnętrznie – lokalne filie przekazują zupełnie inne informacje niż oficjalna mapa drogowa Grupy Produktowej (przynajmniej w moim wypadku). A prawdziwe informacje są znacznie bardziej miłe i pozytywne niż te krążące na rynku… 🙂

Otóż, 2 listopada Bill Patterson (Principal Manager), a wcześniej Eric Boocock (Sr Product Manager) mniej lub bardziej oficjalnie potwierdzili rozdzielenie prac nad aplikacją(-ami) mobilną dla Dynamics CRM 2011 na 2 etapy. Nazwanie tych etapów „Etapem I” i „Etapem II” jest tylko moją interpretacją, a nie oficjalnym nazewnictwem Microsoft!!!

Etap I – wiele przeglądarek

Pierwszy z etapów prac nad mobilnym dostępem do Dynamics CRM 2011 zakończy się wydaniem najnowszej aktualizacji (December Service Update) do CRM o nazwie kodowej „Polaris” w grudniu tego roku. Polaris oczywiście będzie zawierał wiele więcej aktualizacji i funkcjonalności niż te przydatne do aplikacji mobilnej, ale dla aplikacji mobilnej znaczenie ma wsparcie dla wielu przeglądarek. Dodatkowo „Polaris” większość nowych funkcjonalności przyniesie do CRM Online, a nie CRM On-Premise (sic!!!).
Czemu to jest ważne dla klienta mobilnego? Dlatego, że zgodnie ze zmienioną wizją Microsoft (która spowodowała przesunięcie o pół roku wydania wsparcia wielu przeglądarek), CRM ma najpierw wyglądać tak samo na komputerach, telefonach i tabletach. I to jest ten pierwszy krok. Od wersji Polaris Dynamics CRM 2011 będzie wspierał następujące przeglądarki:

CRM 2011 browsers

Jak łatwo zauważyć, pojawiło się rozróżnienie wersji On-Premise i Online w kontekście obsługi iPad’ów – otóż CRM Online będzie wspierał Safari na iPad’ach od grudnia 2012 roku, a CRM On-premise dopiero od końca drugiego kwartału 2013 roku. Wsparcie dla Safari na iOS’ach (Mac’ach) pojawi się w styczniu 2013 roku.

Etap II – aplikacje natywne

To, na co najbardziej czekają klienci, czyli aplikacje natywne dla urządzeń mobilnych, pojawi się w drugim etapie prac, a więc około połowy roku 2013. I tutaj będzie kilka niespodzianek. Oficjalnie bowiem Microsoft potwierdził, co następuje:

  • powstanie aplikacja natywna dla Windows 8
  • powstanie aplikacja natywna dla Windows Phone 8 i iPad, która na tę chwilę jest planowana jako część aktualizacji o kodowej nazwie „Orion”
  • aplikacje natywne będą zbudowane z wykorzystaniem HTML5 i JavaScript’u (oczywiście nie Slverlight’a…)
  • powyższe aplikacje natywne mogą, ale nie muszą mieć dostęp offline – oficjalnie nie ma potwierdzenia
  • aplikacje natywne dla Android i BlackBerry nie są na razie planowane. Czy będą w ogóle budowane okaże się w drugiej połowie 2013 roku. Jeśli nie, dostęp do CRM z tych platform będzie tylko online i tylko przez przeglądarki, które zaczną być wtedy wspierane. Oczywiście można cały czas korzystać z rozwiązań partnerskich do obsugi BB i Android.
  • Microsoft zmienił decyzję odnośnie opłat za aplikacje natywne i, ku zaskoczeniu wszystkich, aplikacje natywne będą darmowe!
  • nowa wersja o nazwie kodowej „Orion” będzie dotyczyła w pełni zarówno CRM Online, jak i CRM On-Premise, a nie jak wcześniej mówiono tylko CRM Onlin
  • krążą plotki, że nowe aplikacje wcale nie będą oparte o rozwiązanie CWR, tylko o silnik budowany przez Microsoft

Uff, mam nadzieję, że to podsumowanie ostatecznie rozwieje wątpliwości i pozwoli Wam uporać się z bzdurami, które opowiadają różnej maści „eksperci Dynamics CRM”. Wszystkie informacje powyżej są aktualne i prawdziwe na dzień ich pisania – Microsoft nie wyklucza delikatnych zmian strategii.

Reklama