Spieszę z potwierdzeniem, że nowy pakiet funkcjonalności Dynamics CRM o nazwie kodowej „Orion” to jednak nowa wersja, a nie pakiet aktualizacyjny w postaci Service Update. Jeszcze 8 czerwca w komunikacji Microsoft pojawiła się informacja, że Orion to może być aktualizacja. Tak jednak nie jest. Ostateczna nazwa zostanie ogłoszona pewnie w lipcu, na razie zostańmy przy „Orionie”.

Z czego wynika rozbieżność w komunikacji? Ano pewnie z tego, że Orion będzie bezpłatny dla klientów CRM Online, a więc będzie dla nich dostępny, kiedy tylko się na niego zdecydują. Dla klientów CRM „On Premise” Orion będzie dostępny pod warunkiem posiadania aktualnego Software Assurance. Dla klientów wykorzystujących środowiska hostowane CRM „Orion” będzie oczywiście bezpłatny.

Jednak we wszystkich modelach wdrożenia konieczna będzie migracja aktualnie wykorzystywanych funkcjonalności i wg mnie specjalne, dodatkowe szkolenia z nowego interfejsu „Oriona”. A to dlatego, że „Orion” to zupełnie nowy system i mnóstwo nowych funkcjonalności, w tym zintegrowane narzędzia kupione przez Microsoft w ciągu ostatniego roku. Przesiadka bez migracji nie będzie możliwa.
Nie spodziewam się też, że Klienci używający CRM Online zgodzą się ot tak na migrację wykonaną automatycznie przez Microsoft (a przynajmniej nie powinni!). Inni Klienci też raczej nie zdecyduję się z dnia na dzień na przeniesienie się z CRM 2011 UR13 na „Oriona”.

ZMIANY W ORIONIE:
Jednym z powodów, dla których odradzam wszystkim migrację bez zastanowienia jest liczba zmian, które przynosi Orion. Zmian dobrych i tych, …których wypada być świadomym przed migracją ;).

Zmiany, których trzeba być świadomym:

 • Brak możliwości używania CRM Orion z Windows XP
 • Brak wsparcia CRM Orion dla Office 2003
 • Zaprzestanie wsparcia dla końcówek poprzednich usług sieciowych (2007 web service endpoints). Ten punkt znaczy tyle, że jeśli ktoś robił migrację z Dynamics CRM 4.0 bez przepisania kodu web services na WCF wspierany w CRM 2011 straci całkowicie wszystkie funkcje korzystające ze starych web services (endpoint /2007). Na szczęście instalator Orion’a nie pozwoli na instalację systemu, jeśli wykryje w kodzie odwołania do starych web service’ow.
 • Zaprzestanie wsparcia dla wszystkich rozszerzeń mających miano obsolete w CRM 2011, a używanych w CRM 4.0 – np. folder ISV do własnych aplikacji ASP.NET, pluginy używające kodu obsolete, wszystkie skrypty po stronie klienta (JScript), które nie zostały przepisane na model DOM w CRM 2011 (wszystkie używające crmForm.all)
 • Wszystkie skrypty bezpośrednio używające modelu DOM w CRM 4.0 i CRM 2011, a więc np. getElementById i inne metody, przestaną działać w Orion’ie!
 • Zniknięcie funkcjonalności detekcji duplikatów w momencie tworzenia i aktualizacji rekordów! Zostaje tylko detekcja „grupowa” (bulk duplicate detection)
 • Dla nowych organizacji CRM i klientów brak „Obszaru Roboczego” (workplace), a dla istniejących klientów przeniesienie Obszaru Roboczego i brak możliwości personalizacji go na poziomie użytkownika

Zmiany definitywnie dobre:

 • Całkowicie nowy „płaski” interfejs
 • Formatki „procesowe”, a więc jedno okienko, w którym są wszystkie informacje i tzw. Flow UI zamiast aktualnych formatek
 • Możliwość dostosowywania formatek „procesowych”, a więc definiowanie konkretnych kroków w procesie i w zależności od tego pokazywanie pól
 • Autozapis danych, możliwość wpisywania danych na formatkach „w miesjscu” (inline) bez otwierania kolejnych okienek
 • Możliwość przeciągania rekordów na formatki, np. przeciągania użytkowników na szansę sprzedaży i przez to dołączenie ich do zespołu zajmującego się daną szansą sprzedaży
 • Nowe zdarzenia na formatkach wspierające scenariusze mobilne, np. „Autozapis”, możliwość „przesuwania” formatek palcem
 • Dedykowana natywna aplikacja mobilna dla tabletów i telefonów z Windows 8
 • Funkcjonalności związane z kompleksowym zarządzaniem marketingiem i analityką dla marketingu dzięki integracji zakupionego przez Microsoft narzędzia MarketingPilot i zintegrowania go z Dynamics CRM

orion1
orion2

Reasumując, „Orion” to całkowicie nowa wersja usuwająca wsparcie dla jakichkolwiek metod, kodu, funkcji uznanych w CRM 2011 za deprecjonowane (deprecated), albo obsolete. Dla klientów posiadających CRM 4.0 lub systemy zmigrowane z CRM 4.0 Microsoft zrobił niemiłą, acz spodziewaną, niespodziankę – cały kod będzie musiał być przepisany na metody wspierane w CRM 2011 i „Orion”. Oczywiście lepiej poczekać i napisać już kod pod „Oriona”.
Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na przesiadkę, musicie pamiętać o CAŁKOWICIE NOWYM INTERFEJSIE i w moim mniemaniu o KONIECZNOŚCI WYSZKOLENIA UŻYTKOWNIKÓW Z NOWEGO INTERFEJSU. Sam Orion bowiem jest systemem dużo bardziej „mobilnym” i bardzo, bardzo przyjaznym w użyciu i w adopcji, ale jednak ZUPEŁNIE INNYM OD AKTUALNEJ WERSJI.

Więcej na temat migracji z CRM 4.0 / CRM 2011 do Orion i samego Orion’a będę pisał później, jak będą znane już oficjalne informacje, a na część z nim Microsoft zdejmie obowiązek zachowania poufności (NDA).

Reklama