…czyli fatalny kurs i fatalny egzamin. Tydzień temu miałem okazję zdawać ten egzamin, bo chcę być na bieżąco z certyfikacją :). Przygotowanie do tego egzaminu sobie darowałem, ale zajrzałem z ciekawości do kursu dzień wcześniej. Niestety po 40 minutach skończyło się emailem do MS o co chodzi z tym kursem. Okazało się, że nie tylko ja mam takie złe wrażenia – 3 godziny później miałem 6 odpowiedzi od innych MVP, że czują to samo. Kurs MB2-866 jest zły, niedopracowany, pełen powtórzeń i pełen błędów. I to mimo faktu, że był przecież sprawdzany przez kilku MVP. okazało się jednak, że… nie wiadomo czemu opublikowano kurs sprzed poprawek!
Oficjalne stanowisko jest takie, że na chwilę zostanie wycofany i poprawiony. Kiedy? Nie wiadomo. Póki co można się z niego czegoś nauczyć, ale jest to skrajnie niebezpieczne dla kogoś „nowego”. Jeśli w kursie można przeczytać na jednej stronie, że da się usuwać jednostki biznesowe, a parę stron dalej, że nie – ktoś nowy może czuć się zagubiony. Ba, nawet ci znający CRM 4.0 będą czuli się zagubieni, bo wiele się zmieniło w CRM 2011.

To teraz czas na egzamin… Ledwo zdałem :). A jestem pewien swojej wiedzy w tym zakresie z CRM 2011 :). Za to czuję się ogłupiony pytaniami rodem z egzaminu https://crmblog.pl/2008/08/08/egzamin-mb2-632-microsoft-dynamics-crm-40-applications/. Jedno pytanie „Wybierz 2 odpowiedzi” i pod spodem radio button’y. Kilka pytań z absolutnie fałszywymi odpowiedziami, np. pytanie o możliwość usuwania jednostek biznesowych (BU) i brak odpowiedzi, że w CRM 2011 się da. I jeden masterstzyk – pytanie dotyczące field-level security. Nie chcę i nie mogę pisać więcej, bo naruszyłbym NDA związane z egzaminem.

Na egzaminie jest 75 pytań z jasną instrukcją, że niektóre pytania na egzaminie mogą być „próbne”. Nie ma oczywiście informacji które to pytania. Nie wiem więc które pytania ze złymi odpowiedziami się liczyły, a które nie.

Czy wszystko jest beznadziejnie? Na szczęście nie! Część pytań świadczy o tym, że Microsoft przyłożył się do nowego egzaminu (tych pytań). Wreszcie pojawiły się pytania na myślenie, a nie pamięć. Są opisane scenariusze i trzeba naprawdę mieć realne doświadczenie, żeby odpowiedzieć. Szczególnie pytania o rozwiązania (solutions) i dostosowanie obiektów, relacji i formatek. Naprawdę miło się zaskoczyłem.

Po egzaminie mam mieszane uczucia. Z jednej strony 20-30 pytań, które powinny być wzorem na innych egzaminach z CRM. Z drugiej koszmarne błędy i braki właściwych odpowiedzi. Zgadzam się tylko z jednym – tak być nie powinno.

Miłego zdawania!