Jak pewnie wszyscy zainteresowaniu wiedzą, długo zapowiadana wersja R8 Microsoft Dynamics CRM 2011 (dla utrudnienia nazywana też Service Update Q2 2012 i przychodząca jako część Update Rollup 9) nie będzie upubliczniona. Jest spory hałas o to w internecie, więc ja nie będę już wdawał się w dyskusję czy to dobrze, czy źle – więcej możecie poczytać w poprzednim poście i podczas rozmów z przedstawicielami Microsoft.

Co z Update Rollup 9?
Skoro jednak nie będzie wersji R8 pozostaje pytanie co z Update Rollup 9. Otóż, cały UR9 również nie zostanie upubliczniony. Nie będzie w ogóle takiej aktualizacji, a jako następny pojawi się planowany na sierpień Update Rollup 10 (nr KB 2710577). UR10 będzie zawierał wszystkie poprawki, które miał zawierać UR9. Oczywiście bez nowych funkcjonalności w stylu CRM Anywhere. Po prostu same poprawki błędów.

Co z resztą aktualizacji Service Update Q2 2012?
Wszystkie komponenty planowane na wersję R8, a więc na Service Update Q2 2012 trafią do Service Update Q4 2012, który według wszystkich dostępnych w tej chwili sygnałów ukaże się pod koniec roku. SU Q4 2012 będzie oczywiście zawierał też wszystkie nowe funkcjonalności oryginalnie planowane na Q4 2012.

Co z nazewnictwem wersji? O co chodzi z tym R8/UR9/SUQ2 2012?
Coraz więcej osób (klientów i partnerów) podnosi temat numerowania i nazewnictwa kolejnych wersji Microsoft Dynamics CRM 2011. Sam Microsoft już pogubił się w tłumaczeniu klientom co jest aktualizacją, a co już nową wersją. Sporą zasługę ma w tym nowy General Manager CRM’a, Dennis Michalis, który po kilku tygodniach na stanowisku wywołał burzę publikując post z nową mapą drogową na zbyt ogólnym poziomie i nie do końca rozumiejąc co miało składać się na planowane poprawki, skutecznie mieszając numerki wersji i aktualizacji.
Na razie numerki się nie zmienią i każdy pakiet poprawek będzie przychodził w postaci Update Rollup, a każda nowa funkcjonalność w postaci Service Update, który sam będzie częścią Update Rollup’a.

Co z Update Rollup 22 dla Microsoft Dynamics CRM 4.0?
Nic. Serio. Przez brak krytycznych problemów Microsoft zaprzestał wydawania poprawek w postaci Update Rollup’ów do Dynamics CRM 4.0. Ostatni UR21 dodał wsparcie dla SQL 2012 i na razie nie zapowiada się na żadną nową aktualizcję.

Uff, jaki długi ten post. Mam nadzieję, że sporo wyjaśnił.

Reklama