Pod koniec listopada 2015 Microsoft ogłosił zaprzestanie wsparcia dla aplikacji mobilnej CRM Phone Express (dawniej zwanej też CRM Mobile Express). Co to oznacza dla użytkowników? Oczywiście nie znika wsparcie dla urządzeń mobilnych, a wręcz przeciwnie – Microsoft stawia tylko na nową platformę.

Aktualnie w użyciu są 2 aplikacje (możliwe do ściągnięcia ze „store’ów” producentów):

    • Microsoft Dynamics CRM for Phones Expressphones_express

 

    • Microsoft Dynamics CRM for Phones

phones

Dotychczasowa aplikacja (Microsoft Dynamics CRM for Phones Express) była kompatybilna z Microsoft Dynamics CRM 2013 i Microsoft Dynamics CRM 2015, ale nie będzie działać z CRM 2015 Update 1 i CRM 2016. W najnowszej wersji CRM 2016 dostęp mobilny zapewnia już zupełnie nowa, przebudowana i wygodniejsza aplikacja (Microsoft Dynamics CRM for Phones Express). Od CRM 2016 wymagana jest już nowa aplikacja.

Nowa aplikacja oparta jest o kafelki, jest konfigurowana bezpośrednio w Rozwiązaniu na serwerze i ma dostosowywalne formatki mobilne. Dodatkowo Microsoft Dynamics CRM for Phones:

  • umożliwia dostęp offline
  • rozumie i obsługuje Reguły Biznesowe (Business Rules)
  • obsługuje złożone formatki z rekordami powiązanymi, siatki (widoki) rekordów itd.
  • pozwala na szybkie tworzenie rekordów za pomocą formatki Sybkiego Tworzenia (Quick Create)

 

Microsoft nie wycofuje starej aplikacji ze sklepów producentów (Apple, Google) ze względu na to, że większość organizacji używa jednak CRM 2015 i starszych. Jednak warto uważać co się ściąga na telefon, żeby unikąć frustracji związanej z problemami z połączeniem w przypadku niewłaściwej wersji :).

Wyzwaniem pozostaje wycofanie z telefonów użytkowników starej aplikacji i instalacja nowej po migracji istniejącego CRM do CRM 2016. Trzeba taki krok planować podczas projektów migracyjnych.

Tutaj dostępne są wszystkie aplikacje Dynamics CRM na telefony:

Reklama