Dzisiaj, w pierwszy dzień wiosny, podczas konferencji Microsoft Business Forward Microsoft finalnie opublikował szerszej publiczności (całemu światu) swoje plany związane z rozwojem Microsoft Dynamics 365 w tym roku. Razem z prezentacją planów Microsoft opublikował też dokument pt. „Dynamics 365 Spring ’18 Release Notes„, w którym na 222 stronach można znaleźć opisy nowych produktów, funkcjonalności i planowanych dodatków, które będą publikowane w tym roku w ramach szerokiego obszaru Microsoft Business Applications. Jak łatwo wyczytać w dokumencie do Dynamics 365 oficjalnie w tym gronie dołączają Common Data Service 2.0, PowerApps, PowerBIFlow.

W nowym release’ie, który będzie pojawiał się sukcesywnie od kwietnia tego roku Microsoft zrobił wiele rzeczy – z tych większych dodał nowe produkty, a z tych mniejszych mnóstwo nowych funkcjonalności.

Te „większe” rzeczy to:

 • Microsoft skupił się na zapewnieniu zgodności z GDPR (RODO) w części CRM Dynamics 365,
 • opisywany tutaj przeze mnie Dynamics 365 for Marketing jest wreszcie oficjalnie (na razie pricing jest objęty NDA, ale już niedługo)
 • wydzielenie modułu SFA (Sales Force Automation) w postaci aplikacji Dynamics 365 for Sales Professional
 • Microsoft pokazał, w którą stronę idzie i będzie szedł, tj. w stronę citizen development i rozwoju platformy przez nie-programistów. Tu oczywiście mam na myśli gigantyczny update do Microsoft PowerApps opisany dokładnie tutaj: https://powerapps.microsoft.com/en-us/blog/powerapps-spring-announce/
 •  Microsoft „odtajnił” wreszcie tzw. CDS 2.0 (czyli Common Data Service 2.0) wraz z dwoma platformami Common Data Service for AppsCommon Data Service for Analytics. Te platformy będą od teraz służyły jako podstawa dla Dynamics 365. W szczególności CDS for Apps i jego współpraca z PowerApps pokazują przyszłość rozwoju platformy Dynamics 365. To trochę potrwa oczywiście i nikt na razie nie ma zamiaru zastępować SDK i istniejącej platformy, ale CDS 2.0 nadchodzi!  😉
 • PowerApps staje się oficjalnie nie dodatkiem, a sposobem robienia aplikacji na platformie Dynamics 365
 • Przygotowanie Dynamics 365 na to, że Microsoft Flow stanie się systemem do obsługi i tworzenia przepływów pracy i procesów (workflows)
 • Ogłoszenie i publikacji informacji o Microsoft Business Central (połączenie NAV z CRM w chmurze, wcześniej znane jako Project Tenerife; *niedostępny w Polsce)

 

Te „mniejsze” rzeczy to:

 • Mnóstwo zmian do modułów Dynamics 365 for Customer Service, Voice of Customer, Dynamics 365 for Field Service, Dynamics 365 for Project Service Automation, Dynamics 365 for Finance and Operations itd.
 • Gotowe szablony raportów i dashboard’ów PowerBI dla różnych obszarów (sprzedaż, marketing, obsługa Klienta) w postaci PowerBI Insights apps. Na razie mamy opublikowane i gotowe w preview PowerBI for Sales InsightsPowerBI for Service Insights
 • Całkowicie zmieniony sposób konfiguracji i monitorowania PowerBI Embedded

 

Dla chętnych dokument „Dynamics 365 Spring ’18 Release Notes” można ściągnąć tutaj:   https://aka.ms/businessappsreleasenotes.

Reklama